Prazgodovinski dan v znamenju arheoloških izkopavanj

Na prazgodovinskem dnevu, ki je potekal v soboto, 10. 9. 2022, so učenci OŠ Stična skupaj z arheologi odkrivali globoko zakopane ostaline starodavnega mesta, ki leži nad Virom pri Stični. Po nagovoru kneginje in kneza se je 80 učencev in učenk v spremstvu več kot 20 učiteljev in učiteljic odpravilo v Virsko mesto. Tam je potekalo osem različnih delavnic: arheologi, restavratorji, rokodelska delavnica z lončarji, izdelovanje nakita, bojevniške igre, novinarji, markacisti, nekateri pa so se s tablicami podali na virtualno pustolovščino po Virskem mestu. Pri nekaterih delavnicah so se pridružili tudi zunanji sodelavci, in sicer arheologinja in restavratorka, gospa Katja Uršič, arheolog in vodja tamkajšnjega izkopavanja, g. Sašo Porenta, mladim arheologom pa je nekaj o keramičnih najdbah predstavila tudi dr. Lucija Grahek, strokovnjakinja za keramične najdbe. Na ogled so prišli tudi dr. Janez Zupančič, ki je obujal spomine na konec 60-ih let, ko so izkopavali 15. sondo, nekateri starši in mimoidoči sprehajalci. Vsi so z zanimanjem opazovali raziskovalnega duha mladih in starih.

Kljub deževnemu petku se je sobota osončila in nam naredila prekrasen topel, a hkrati svež dan. Vsi udeleženci so neizmerno uživali v ustvarjanju, raziskovanju in urjenju v posameznih veščinah. Zagotovo so tega dne ne samo oni, pač pa tudi naključni obiskovalci spoznali, kako zgodovinsko bogat je naš šolski okoliš.

učenki Gaja Plešnik in Tjaša Kastelic iz 6.bVG

mentorica: Andreja Robek Perpar, prof.