Tehnična delavnica za nadarjene učence

Na podružnični šoli v Višnji Gori smo imeli v septembru tehnično delavnico za nadarjene, kjer so učenci in učenke izdelovali STOJALO ZA KNJIGO ali TABLIČNI TAČUNALNIK. Delo je potekalo v učilnici in delavnici za tehniko in tehnologijo.

Učenci in učenke so najprej pripravili prostor, orodja in pripomočke. Na podlagi skice ter slike izdelka so določili mere in jih prenesli na material. Omejila sem jih samo z zunanjimi merami izdelka, vse ostale (za utore, izvrtine) so morali načrtovati sami.

Deščice so žagali na vibracijski žagi s katero so izžagali tudi vse potrebne utore za preploščitev in zagozditev. Ko so izžagali vse potrebne sestavne dele, so jih zlepili z lepilom za les in mizarskimi sponami.

Ko je lepilo zlepilo spoje, so posamezne dele stojala zbrusili z brusilnim papirjem. Z vrtalnim strojem so izvrtali potrebne luknje, dele so sestavili z žeblji.

Stojalo so prebarvali z barvami za les na vodni osnovi, ki omogočajo vidno strukturo lesa.

Katja Bizjak, prof.