Arheološke delavnice za nadarjene učence

Skupina nadarjenih učencev iz 4., 5. in 6. razreda matične šole in PŠ Višnja Gora se je 20., 21. in 22. maja 2014 preizkusila v vlogi arheologov. Po vztrajnem izkopavanju so naleteli na ostanke starih, zelo starih lončenih vrčev… Le kdo jih je uporabljal? Čemu so služili? Koliko so stari? Vse to je burilo domišljijo naših vedoželjnih arheologov, zato nam je na pomoč priskočila prijazna arheologinja, gospa Pavla Peterle Udovič iz podjetja »Arheoved«. Za zanimiv, vznemerljiv in poučen sprehod v davno, davno preteklost se ji vsi nadebudni arheologi in učiteljice lepo zahvaljujemo. Veseli bomo, če nas bo še kdaj obiskala in v svet naših davnih prednikov popeljala tudi mlajše generacije.

In kaj so povedali mladi arheologi?

  • Najbolj mi je bilo všeč, ko smo izkopali in zlepili lončke. Bilo je zanimivo. Všeč mi je bil zob jamskega medveda. Bila je dobra malica. Bilo je predolgo. Izvedel sem veliko novih reči. Jakob, 5. a
  • Zelo mi je bilo všeč, najbolj pa zob jamskega medveda. Lepili smo lončke, ki smo jih izkopali. Bila je dobra malica. Bilo je kar »hudo«. Maxim, 5. a
  • 22. maja smo se zbrali vsi nadarjeni. Imeli smo arheološko delavnico. Izvedeli smo, kaj delajo arheologi in kaj uporabljajo pri delu. Videli smo prazgodovinske najdbe. Potem pa smo v razredu sestavili lončke, ki smo jih odnesli domov. V preddverju so nas čakali starši in odšli smo domov. Če bi lahko, bi to delavnico ponovila. Lucija, 5. b
  • Na arheološki delavnici je bilo zelo zanimivo, saj smo spoznali, kako arheologi izkopavajo zanimive najdbe. Videli smo tudi zob jamskega medveda, ki je bil zaradi starosti že razpokan. Ivo, 5.c
  • Čeprav sem na arheološke delavnice zamudila pet minut, mi ni žal, da sem sploh prišla. O delu arheologa sem izvedela veliko. Najbolj me je presenetilo, pri kako visokih in nizkih temperaturah delajo. Ko smo šli ven odkopavat razbite stvari, je bilo res dobro, čeprav je imela naša ekipa same razbite cvetlične lončke. Pa vseeno. Lepo je bilo spoznati kaj več o poklicu arheologa. Ajda, 5. a

Zapisala: Mojca Hrvatin