CŠOD Burja

Na naši šoli se vsako leto prijavimo na razpis Centra šolskih in obšolskih dejavnosti za tedenske programe šole v naravi. Z učenci 8.a, 8.b ter 8.r iz Višnje Gore v tednu od 7. do 11. marca bivamo v Domu Burja v Seči pri Portorožu. Delo je zasnovano kot projektni teden z naslovom »Dobro jem, malo migam, super sem!«.

V ponedeljek nas je na poti proti Primorski presenetilo rahlo sneženje, vendar so do večera padavine ponehale, tako da smo se po uvodnem srečanju, delitvi v tri projektne skupine ter slastni večerji podali na večerni potep po okolici Doma Burja. Na sprehodu ob obali smo naleteli na fitnes na prostem, ki so ga najbolj zagreti učenci takoj preizkusili.

Vstajamo ob sedmih zjutraj, sledi urejanje sob in ob osmih zajtrk. Od 8.30 do 13.45 potekajo dopoldanske projektne aktivnosti (učne vsebine  iz  naravoslovja, družboslovja in športa). Pred in po kosilu imajo učenci nekaj prostega časa, ki ga radi preživljajo na športnih površinah ob igranju namiznega tenisa, badmintona, nogometa, ipd.

Od 15.00 do 16.30 potekajo popoldanske projektne aktivnosti, nato imajo učenci do večerje prosti čas. Po večerji je čas za večerne aktivnosti. V ponedeljek smo šli na sprehod, pred spanjem smo si čas krajšali še z družabnimi igrami. V torek zvečer smo se zaradi dežja zadrževali pod streho. Našo učilnico smo preuredili v kino in si ogledali film Pripravnik.

V okviru treh projektnih skupin se učenci posvečajo trem ključnim področjem zdravja: prehrani, gibanju in medsebojnim odnosom, vse našteto pa je obarvano z morjem.

Strokovno usposobljeni učitelji CŠOD vse tri skupine vodijo skozi vse predstavljene vsebine. 2. skupina se je včeraj sprehodila do Pirana, danes pa se posvečajo medsebojnim odnosom.

Poglejmo, kaj so povedali:

Mark Česnik, 8.V:

»Pogovarjali smo se o medsebojnih odnosih, bilo je zelo zanimivo. Sicer sem bil zelo utrujen, ampak sem nekako preživel. Spoznal sem, da sem tudi jaz dober človek.«

Mišo Avdić, 8.V:

»Naučil sem se, da moraš biti samozavesten in verjeti sam vase, da ne rabiš kar vsem verjeti, zaupati. Moramo se spoprijateljiti med sabo, ne pa da se prepiramo.«

Nataša Lukič, 8.b:

»Zelo mi je všeč naša družba v sobi. Všeč mi je bil včerajšnji izlet v Piran ter razgled s Piranske cerkve sv. Jurija. V Piranu smo imeli orientacijski pohod, na katerem smo si ogledali znamenitosti. Presenečena sem bila, da imajo kar pet cerkva. Na poti tja smo si merili utrip. Všeč mi je bil tudi film, ki smo si ga ogledali zvečer.«

Manca Kepa, 8.a:

»Všeč mi je, da imamo po dejavnostih dovolj prostega časa in tudi na splošno dejavnosti niso tolk slabe, kot sem pričakovala.«

Eli Valič, 8.b

»Všeč mi je, da smo šli do Pirana ter da imamo veliko prostega časa. Všeč mi je bil fim, ki smo si ga ogledali. Všeč mi je bil tudi fitnes, ki smo si ga privoščili pred večerjo. Danes smo se pogovarjali o samopodobi, s tem bomo nadaljevali še popoldan, zdaj pa grem igrat badminton.«

Tija Dobrić, 8.V: